KNOFLÍKY

Česká republika je už stovky let známá produkcí skleněných knoflíků. Začátky jejich výroby sahají do poloviny 18. století. Vyrábí se nejčastějí ručním mačkáním ze skleněných tyčí v kovových kleštích, na ručních či stojních mačkadlech. Po následném opracování se často dekorují zlacením, speciálními povrchovými úpravami, ty exkluzivnější často velmi složitým a detailním ručním malováním.

V minulosti se výrobou zabývalo na Jablonecku více soukromníků i firem, dnes jich zbylo jen pár, dodnes však české ručně mačkané a malované knoflíky patří k významným exportním produktům našeho sklářství a jsou také ceněným sběratelským artiklem. Vzorů existuje nepřeberné množstí, každý výrobce kdysi míval své speciality. K velmi oblíbeným motivům patří vážky, časté jsou květinové vzory.

Knoflíky nemusí být jen kulatého tvaru, časté jsou ovály, srdíčka, různé geometrické i velmi rozmanité atypické tvary. Pro kulaté knoflíky se dodnes i u nás používá francouzské velikostní členění.

VELIKOSTI
6 – 13,5 mm
7 – 15 mm
8 – 18 mm (malá vážka)
10 – 22,5 mm
12 – 27mm
14 – 31,5 mm (střední vážka)
16 – 36 mm
18 – 40,5 mm (velká vážka)


Co všechno jde z knoflíků udělat, si můžete prohédnout v naší GALERII


Inspirace a také návody najdete na spirálovém PINTERESTU


V Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou je patrně největší sbírka knoflíků na světě. Načítá přes 5,5 milionu kusů. Jedná se převážně o skleněné knoflíky, ale i knoflíky z kovu, porcelánu, později z plastu a dále z přírodních materiálů perleti, rohoviny, dřeva či semen nejrůznějších dřevin.

Pokud se chcete o českém knoflíkářství dovědět víc, přečtěte si některé z článků: