RiVolení :-)

Rivolky patří mezi nejoblíbenější obšívací kamínky, pozor však na závislost, nepodlehnout je velmi těžké a to i pro ty, kdo se “blýskavými tretkami” obvykle unést nenechají.
S dost velkou přesností na ně můžeme aplikovat jednu známou průpovídku.
Je to s nimi jako s chipsy – začnete a pak nemůžete přestat, dokud vám je někdo nevezme :-)

Pokud si nedáte pozor, můžete dopadnout třeba takto :-) – autorkou rivolkové hromádky je TheTerezkaD

Rivolky jsou skleněné broušené kamínky kulatého tvaru, z obou stran špičaté, vybroušené do plošek. Klasické rivoli nejsou korálky, nemají otvor k provléknutí, používají se na vlepování do komponentů, nebo na obšívání. Můžeme se setkat také s tvarově podobnými přívěsky (v horní části mají otvor pro zavěšení), nebo s knoflíky (mají průvlek středem korálku).

Nejznámější a nejčastěji používané jsou Swarovski rivoli 1122, vybroušené z každé strany do 16 plošek. Vyrábí se buď neupravované (jsou průhledné nebo v případě černé neprůhledné), nejčastěji je však zadní strana pokryta simili – “zrcadlovou fólií”, aby znásobila odlesky a odrážela co nejvice světla (nesou označení “foiled”).

Rivolky se vyrábí se v několika velikostech, k obšívání se nejčastěji používají velikosti 10, 12, 14, 16 a 18 mm, při pokročilejší závislosti obšijete i velikost 8, případně také 6 mm :-).
Ve velikostech 16 a 18 mm je k dispozici pouze omezená barevná škála, pro nejvíce používané velikosti se vyrábí celé barevné spektrum. Jsou dostupné také v speciálních úpravách, většinu však v běžném sortimentu nenajdete. AMC jsou povrchové úpravy, které nejsou aplikovány přímo firmou Swarovski, ale specializovanými firmami. V případě rivolek jde o celou škálu exkluzivních pokovů – některé najdete najdete v nabídce ve velikostech 12 a 14 mm.

Obšívá se nejčastěji technikou peyote, jde ale použít i jiné stehy, například Right Angle Weave (RAW), netting, nebo fringe či herringbone, případně kombinaci několika technik.


Pro větší přehlednost je článek rozdělen do několika kapitol: